Sprawa statusu wojewódzkiego Radomia jest żywa od czasu reformy w roku 1999. Podnoszona w środowisku naukowym, przez społeczników i regionalistów, przez mieszkańców Ziemi Radomskiej. „Wojewódzki Radom” to nieformalny ruch społeczny. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu bliski jest nasz cel.
Na Facebooku prowadzimy stronę „Radom – miasto wojewódzkie”. Zapraszamy do kontaktu tą drogą. 🙂
> Radom – miasto wojewódzkie
Za merytoryczną zawartość niniejszej witryny odpowiada:
> Radomskie Towarzystwo Naukowe
Degradacja Radomia trwa,
ale Warchoły się nie poddają!
Inicjatorzy ruchu, twórcy strony i profilu, dobre dusze przedsięwzięcia to między innymi:
Wojciech Gawriołek – urodzony w Radomiu i mieszkający w nim wraz z rodziną. Przedsiębiorca działający w organizacjach non profit, z wykształcenia socjolog, z zamiłowania turysta ścieżek niewydeptanych.
Wojciech Gawriołek
prof. dr hab. inż. Radomir Jasiński – radomianin z urodzenia. Wykształcenie zdobywał na Politechnice Radomskiej oraz w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Stopień doktora habilitowanego uzyskał decyzją Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Jego dorobek naukowy liczy ponad 100 publikacji w wydawnictwach o uznanej międzynarodowej renomie, indeksowanych przez JCR. Inicjator i uczestnik wielu inicjatyw na rzecz Radomia i Ziemi Radomskiej. Autor licznych publikacji w mediach lokalnych i ogólnopolskich oscylujących wokół tematyki regionalnej. Wiceprezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Założyciel i Prezes stowarzyszenia „Radomskie Inwestycje”. Członek stowarzyszenia „Kocham Radom” oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Radomir Jasiński
Krzysztof Jaworski – urodzony w Radomiu, miłośnik miasta i regionu radomskiego. Absolwent Ekonomii na Politechnice Radomskiej – kierunek Finanse, oraz Studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – kierunek Zarządzanie projektami. Zawodowo Senior Project Manager (PMP), Team Leader i szkoleniowiec z obszaru zarządzania projektami. Zajmuje się promocją Radomia i regionu, wspiera wszelkie pozytywne i konstruktywne działania i idee dotyczące integralności i rozwoju Ziemi Radomskiej. W 1999 roku był inicjatorem powstania i współtwórcą pierwszej w historii radomskiej regionalnej strony internetowej (region.radom.pl; już nieistniejąca). Również obecnie tworzy stronę internetową poświęconą Ziemi Radomskiej:
ziemiaradomska.pl.
Krzysztof Jaworski
Mateusz Kiełczyński jest prawnikiem specjalizującym się w obsłudze prawnej biznesu. Świadczy pomoc prawną na rzecz osób fizycznych, a także organizacji pozarządowych. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia na kierunku zarządzanie na Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował również na National Cheng Kung University na Tajwanie. Aktywnie zaangażowany w życie społeczności lokalnej w ramach trzeciego sektora, prowadzi wraz z grupą radomian Stowarzyszenie „Droga Mleczna”. Jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie.
Mateusz Kiełczyński
Natalia Kobza – radomianka od pokoleń. Chociaż swój czas dzieli między Radomiem a Warszawą, to jednak idąc tropem Gombrowicza, czuje się bardzo przywiązana do tradycji i gleby kulturowej, z której wyrosła.
Mieszkała w Niemczech, Kanadzie oraz Tajlandii. Na co dzień doradza w rozwoju innowacji, współpracy z podmiotami publicznymi oraz wspiera polskie firmy w internacjonalizacji. Zwolenniczka deglomeracji i zdrowego rozsądku. Angażuje się w akcje wolontariackie dla kombatantów, osób starszych oraz niewidomych. Jest także miłośniczką teatru, a swoje pierwsze recenzje pisała do gazetki „Festiwalowa” wydawanej w czasie Festiwalu Sztuk Odważnych i Festiwalu Gombrowiczowskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Aktywnie spędza czas na rajdach rowerowych lub wędrówkach górskich (szczególnie zimą). Zdecydowanie słowiańska dusza, uwielbia tańczyć, ostatnio odkrywa radomskie oberki.
Natalia Kobza
Leo Mausbach – radomianin z wyboru. Pochodzi z Berlina, ale od prawie dziesięciu lat mieszka w swojej przybranej ojczyźnie – Polsce. Najpierw jako student politologii i stosunków międzynarodowych we Wrocławiu i w Poznaniu, a następnie w Warszawie, gdzie pracuje w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Ostatecznie osiedlił się w Radomiu, skąd pochodzi jego żona. Sam wychował się w Spandau, historycznym mieście przyłączonym do wielkiego Berlina. Spandowianie są dumni ze swojego dziedzictwa, zaś berlińczycy traktują ich podobnie jak warszawianie – Radom. Dlatego Leo od razu utożsamił się ze sprawą radomską i ochoczo włącza się do walki o odzyskanie wojewódzkości. Jest zafascynowany wschodnią częścią Europy, językami i podróżami. Ma duszę aktywisty i chętnie prowadzi długie rozmowy o polityce. A przede wszystkim jest szczęśliwym tatą dwóch córek, którym uwielbia czytać bajki.
Leo Mausbach
Marta Ratuszyńska – radomianka, związana także z ziemią zwoleńską. Pomysłodawczyni i inicjatorka ogólnopolskiej kampanii na rzecz wyłączenia Warszawy z województwa mazowieckiego pod hasłem „Wyssijmy z Mazowsza Warszawę” w 2010 roku. Plakat kampanii był eksponowany na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, inaugurującej Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Gorąca zwolenniczka odzyskania przez Radom statusu miasta wojewódzkiego, wspierająca tę inicjatywę od wielu lat. Jest ekonomistką i licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, pomaga podmiotom w kłopotach finansowych. Jej największą pasją jest muzyka Fryderyka Szopena i gra na pianinie.
Marta Ratuszyńska
Michał Rejczak – radomianin mieszkający w Łodzi, absolwent Politechniki Łódzkiej na kierunku gospodarka przestrzenna, urbanista. Aktywnie działa na rzecz rozwoju Ziemi Radomskiej, inicjator wielu oddolnych działań w zakresie transportu zbiorowego. Pasjonat i popularyzator ruchu rowerowego jako narzędzia do pozytywnych zmian przestrzennych w miastach.
Michał Rejczak
dr Łukasz Zaborowski – radomianin z urodzenia i z wyboru. Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, ekspert Instytutu Sobieskiego, współpracownik Klubu Jagiellońskiego, wykładowca Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Naukowo zajmuje się strukturą przestrzenną kraju w ujęciach historyczno-kulturowym, osadniczym i administracyjnym. Zawodowo – rozwojem regionalnym, polityką przestrzenną i transportem publicznym. Zgłębia geografię, historię i kulturę tradycyjną regionu radomskiego. Miłośnik cywilizacji łacińskiej i dziedzictwa Pierwszej Rzeczpospolitej. Śpiewa basem w kwartecie wokalnym. Urządza wyprawy rowerowe na alpejskie przełęcze i wyspy chorwackie.
Łukasz Zaborowski
dr inż. arch. Tomasz Zaborowski – radomianin od urodzenia. Z racji zawodu urbanisty znawca i miłośnik sztuki projektowania miast. Pracuje naukowo na Uniwersytecie Warszawskim oraz jako planista przestrzenny w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu. W pracy naukowej zajmuje się m.in. planowaniem regionalnym. Mieszkał, studiował i pracował we Wrocławiu oraz w licznych miastach Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po kilkunastu latach wrócił do rodzinnego miasta, by tu żyć wraz ze swoją rodziną i pracować dla rozwoju Radomia.
Tomasz Zaborowski
Ireneusz Zdrojkowski – radomianin przez całe życie. Zawodowo radca prawny, wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbę Radców Prawnych w Kielcach. Zajmuje się zarówno prawem publicznym (administracyjnym), jak i prywatnym (cywilnym, handlowym, zagadnieniami związanymi z nieruchomościami). Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu) na kierunku administracja. Autor kilku publikacji z zakresu prawa cywilnego. W wolnym czasie podróżuje po pięknych polskich górach, biega (też czasem po górach), czyta (nie tylko o górach). Zwolennik deglomeracji i odzyskania przez Radom statusu miasta wojewódzkiego.
Ireneusz Zdrojkowski
Maciej Zieliński – radomianin, czujący się w obowiązku zabiegać i walczyć o dobro swojego miasta. Z wykształcenia socjolog, przez kilka lat pracujący w radomskich mediach. Podróżnik, który ponad siedem lat swojego życia spędził za granicą; od Australii przez Wielką Brytanię po Kanadę. Należy do grona tych, którzy wrócili do Radomia i z sukcesem odnaleźli swoje miejsce w mieście. Dziś włącza się do walki o powrót Radomia do grona miast wojewódzkich. Wierzy, że jest to jeden z bardzo ważnych kroków, który pomoże miastu wrócić na ścieżkę wzrostu.
Maciej Zieliński